A Nagykanizsai Piarista Iskolából tizenhárom tanuló két kísérő pedagógussal egy hetes csoportos mobilitás programon vett részt az Erasmus + keretében a soriai piarista testvériskolánkban (Colegio Nuestra Senora del Pilar, Escolapios).
Spanyolországban diákjaink kitűnően képviselték iskolánkat és a hazájukat. Négy nap alatt hét spanyol osztályban mutatták be prezentációjukat az iskolánkról, majd kötetlenül beszélgettek a különböző korú diákokkal.
Fő tevékenységük a kijelölt spanyol 10. évfolyamosokkal közös, öt napos projektmunka volt, amely során csoportokban, szabadon választhattak egy témát az előre meghatározott tíz, Hispánia és Pannonia provinciákat összehasonlító témából (pl.: római jogrendszer, római kori települések szerkezete, kereskedelem, latin nyelv hatása, „Mit adtak nekünk a rómaiak?”). A projektmunka keretében sort kerítettek a közeli Numantia régészeti lelőhely és a helyi múzeum meglátogatására is. Pénteken befejezésként a spanyol társaikkal közösen mutatták be a hét során végzett munkájukat, különböző típusú prezentációkkal. Természetesen a közös munkanyelv az angol volt.
A munka mellett diákjainknak lehetőségük volt ellátogatni Zaragozaba, ahol a mór építészet emlékeit, illetve az oszlopos Szűz Anya katedrálist is meglátogatták. Madridban a repülőgép indulás előtt a híres Prado képtár kiállítására is maradt idejük, ahol többek között Rembrandt, Tiziano, Rubens festményeit csodálhatták meg.
Spanyol szemmel a nagykanizsai piarista diákok látogatásáról Soriában:
“Feldobja a napjainkat a külföldi diákok látogatása – most éppen magyarok – akik fura szokásokat mutatnak be a Közép-Európai iskolájukról. Gurulós bőrönd helyett hátizsákokat cipelnek. A kétszer hat osztályos rendszer helyett három szinten tanulnak és csodálkoznak, hogy itt a 11. évfolyamtól már csak az egyetemre készülnek a diákok, szabadon választják a tárgyakat és kimehetnek a szünetekben a városba. A kanizsai iskola nem olyan új, tágas és színes, mint a miénk, de legalább nem tiszta beton az udvaruk. Szívesen elmennék hozzájuk Nagykanizsára, mert annyi program van náluk, működik a KM és szívesen táncolnék velük a szalagavatón, gyönyörű szép ruhába öltözve.
Jó, hogy eljöttek, mert a dupla órákon a bemutatójuk után lehet velük igazán fontos témákról beszélgetni, mint az együtt járás, zenék, barátok, filmek – persze angolul.
Egyébként a magyarok unalmasan nyugodtak. Szokatlanul csendben és óvatosan étkeznek. Alig esznek gyümölcsöt, vajjal akarják megkenni a kenyeret olíva olaj helyett és szárazon eszik a rizst, paradicsom szósz nélkül. Semmit sem ejtenek a földre, nem dobálóznak és egyszer sem borították le egymást vízzel. Hoztak nekünk sütiket, ami hozzájuk hasonló: egzotikus.”
Kísérő pedagógusok:
Bécsiné Jakabfi Marianna
Bende Krisztián
Diákok:
Balogh Noémi (11. a), Bognár Emese (11. a), Csizmadia Fanni (11. b), Deiszinger Annamária (10. a), Gerencsér Klára (11. a), Gyapjas Panni (10. b), Haszon Kira (11. b), Kóbor Rebeka (11. a), Kocsis Hanna (10. b), Könczöl Kira Hanna (11. b), Orsós Zinajda (10. b), Sznopek Nóra (11. b), Tóth Berta (10. b)